Zažili sme / Preteky a tréningy / Ibiza - ME v strednom kvadratlone

Dátum akcie: 1. máj 2015 – 4. máj 2015

Autor fotografií: mf

Miesto konania: Playa Cala Bassa - Ibiza

3.máj je z nášho pohľadu veľmi skorý termín na súťaž v kvadratlone. Hlavne kvôli nízkym teplotám a nestálemu počasiu v tomto období. To však neplatí pre Ibizu, španielsky stredomorský ostrov, známy hlavne ako dovolenková destinácia mladých. Aj nás štyroch z Dunajklubu príjemne prekvapilo pekné letné počasie s teplotami vzduchu popoludní do 30 stupňov. More malo síce len 20 stupňov, ale to je pre plávanie v neoprénoch postačujúce. No a prečo sme tam vlastne išli v takú skorú ročnú dobu? Dôvodom boli prvé preteky svetového pohára v kvadratlone, ktoré boli tento rok súčasne aj majstrovstvami Európy v strednom kvadratlone. Neodolali sme pokušeniu navštíviť exotický rezort a overiť si svoje schopnosti na doteraz nevyskúšanej dlhšej trati stredného kvadratlonu (1500m plávanie, 40 km bicykel, 7 km kajak, 10 km beh). Neznámou pre nás bolo aj plávanie a jazda na mori.

Prileteli sme 1-dňovou rezervou, aby sme si stihli vyskúšať požičané bicykle a lode, zaplávať si v mori a prezrieť si trate. Bicykle boli super, s kajakmi bol trocha problém, zohnali sme len jeden surfski kajak, pri ďaľších dvoch sme sa rozhodovali medzi rýchlostnými a seakajakmi. Ráno tesne pred štartom sme zvolili radšej istotu morských kajakov, lebo sa zdalo, že sa zdvíha vietor a na otvorenom mori by mohli byť vlny. Dali sme tak na radu trénera miestneho klubu, ktorý nám deň predtým kajaky požičiaval.

Deň pred štartom v zátoke Cala Bassa nič okrem pár zoradených morských kajakov nenasvedčovalo tomu, že sa tu na ďaľší deň majú odohrať majstrovstvá Európy. Pozreli sme si krásnu pláž, zaplávali v čistučkej vode, odhadli kde sa asi pôjde cyklistická časť a netušili kadiaľ sa pobeží. Plávanie a kajak boli jasné, preds a na mori. Ráno sme boli na mieste prví, skôr ako strážca parkoviska. Depá a značenie tratí boli na naše prekvapenie už pripravené. Prebehla registrácia, doviezli lode, zaplnili sa depá a o 9-tej sa všetci zhromaždili na štarte plávania. Výklad tratí a pravidiel zväčša po španielsky, niečo nám preložili spolupretekári, zdalo sa že poradie disciplín nebude také, ako bolo uvedené v propozíciách. Definitívne sme sa to to dozvedeli až keď prví pretekári nebežali k lodiam, ale k bicyklom. Ešteže sme neboli na čelných pozíciách! Plávali sa 2 trojuholníkové kolá s medzivýbehom a obrátkou na pláži, potom nasledovalo 7 kôl na bicykli na okruhu ca 6 km, v mierne kopcovitom teréne. Premávka áut bola usmerňovaná, ale nie vylúčená. Z bicykla sa išlo na kajak, opäť 2 krát rojuholník asi 3km, k tomu výjazd a vjazd do zálivu, kde bola pláž, teda depo lodí. to sa už blížilo poludnie a organizátori začínali mať starosti s opaľujúcimi sa kúpajúcimi plážistami. V najväčšej horúčave a slnku nasledoval beh v teréne. V teréne doslova, niekde aj po skalách a medzi kameňmi, na vyprahnutej pôde a piesku. Bola to štvorhodinová drina, ale všetci sme preteky dokončili a tých 58 a pol kilomerta zdolali. Odmenou nám bol dobrý pocit, že sme to dokázali, ale nakoniec aj medaile a poháre za dobré umiestnenia vo svojich kategóriách.

 

Pozn. Kompletná fotogaléria nasleduje v najbližších dňoch

Fotografie z akcie

Promenáda pri hlavnej pláži
Matresko zapózuj !
Veronička a osvieženie
Skúšal som ňou pohnúť
aj Zuzka to skúšala
Hlavný kostol v San Antoniu
Hurá, už máme bicykle
Zhromaždište náčinia
Testovanie lodí a mora
Matresko má surfski kajak
Pred lodenicou
Prvý pohľad na miesto súťaže
Voda je krásna
Skúška neoprénov
Chystáme sa testovať bicykle
Ráno pri registrácii
Depo lodí
Matresov kajak
Kajaky pre Zuzku a Veroniku
Cyklistické depo
Posledná porada
Inštruktáž od šéfa pretekov
Tesne pred štartom
Masaker pri prvej obrátke
Výbeh do druhého kola plávania
Z našich vedie Veronika
Nasleduje 40 km na bajku
S plným nasadením
Farebné zladenie je dokonalé
Na obrátke
Aerodynamický posed
Veronika do toho šliape
Jaj ale je ten piesok horúci
Prebeh ku kajakom
Matreska čaká 7 km na mori
Zuzka na obrátke
Osamotený kajakár
Ako mám pristáť?
Šprint do depa
Bežalo sa 10 km v takomto teréne
Slunce pálí jak ďas
S úsmevom aj po vyše 3 hodinách na trati
V cieli čaká bohatá nádielka
Cieľové foto pre Veroniku
S úsmevom do cieľa
Zvíťazil sám nad sebou
Najlepší juniori a do 23 rokov
Víťazky kategórie W 40+
Medailistky ženy celkove
Medailisti ženy+muži celkove
Dunajklub získal medaily z ME
Na večernej prechádzke po San Antoniu
Tu sme tiež nevečerali
Výlet na pevnosť v Ibize
Letisko Ibiza