Zažili sme / Splavy / OPOŽO 2012

Dátum akcie: 2. júl 2012 – 8. júl 2012

Autor fotografií: Peter Portéš

Miesto konania: Okružná Plavba Okolo Žitného Ostrova

Autor textu: Peter Portéš

Pondelok 2.7. ráno sme sa zišli v lodenici a vydali sme sa na dlhú a náročnú plavbu.
Po dvoch prenáškach (Čunovo a Mečiarka) sme sa krátko zastavili v Hulám csarde Gabčíkovo a podvečer sme dorazili k ostrovu na pravom brehu Dunaja pri riečnom kilometri 1798. Krásne miesto na táborenie, ale veľmi si na nás zgustli komáre.

Utorok ráno sme sa vydali dalej. Asi 10 km pred Komárnom začal fúkať silný vietor zboku a proti prúdu, takže sme mali rozcvičku na plavbu proti prúdu. Na konci Komárna pri r.km 66 sme odbočili z Dunaja do Váhu a prekvapila nás vysoká teplota vážskej vody oproti dunajskej. Po jednom kilometri sme si v miestnej csarde výborne pochutili na dobrých jedlách a vydali sa na 13 km proti toku Váhu. Po krátkej zástavke a kúpaní sa na krásnej pieskovej pláži sme dorazili na 14-ty km Váhu pri obci Vrbová. Tu sme zatáborili a stihli ešte navštívíť miestnu krčmu.

Stredu ráno sme vyrazili na 10 km do Kolárova, kde sme si dali obed a po jednom kilometri sme vplávali do Malého Dunaja. Po 19 kilometroch sme dorazili na pekné miesto - sútok Malého Dunaja a Klatovského ramena neďaleko Topolníkov.

Štvrtok ráno sme sa vydali na 21 kilometrový úsek k reštaurácii Alba Régia v Jahodnej. Tu sme si dali zaslúžený obed. Pred nami bolo ešte 10 km s prenáškou cez elektráreň Tomášikovo a 2 km po prenáške, kde sme dorazili na miesto pri Sorjakos majeri.

Piatok ráno sme vyrazili do Jelky. Krátko sme sa zastavili v Potônskych lúkach a v poobedných hodinách sme dorazili ku mlynu. Tu sme si pochutili na výborných rybách a vydali sa na 8 km k reštaurácii Ister. Dobre posilnení sme zvládli aj úsek prudkého toku a zatáborili pri Isteri. Večer ochladila horúci vzduch rýchla aj keď krátka búrka.

V sobotu ráno sme sa vydali na najťažší úsek, s mnohými väčšími prevýšeniami. Zvládli sme to, aj keď z nás vytiekli hektolitre potu. Po krátkej zástavke pri Vlkoch sme dorazili k reštaurácii Zlatá rybka v Tomášove. Výborne sme si pochutili na dobrých jedlách. Potom sme hravo zvládli 3 km k elektrárni Nová Dedinka a tiež aj prenášku. Po ďalších asi 3 km sme dorazili k Malinovskému kanálu, kde bolo posledné táborisko.

V nedeľu ráno sme vyrazili na posledných 17 km Malého Dunaja. Po vystúpení pred elektrárňou sme sa v bufete Šimani osviežili a zvládli veľkú prenášku do Dunaja. Traverzom cez Dunaj sme sa dostali na r.km 65 a po vypadlovaní asi 3 kilometrov hore Dunajom sme boli cieli, t.j.v lodenici, odkiaľ sme vyrazili.

Absolvovali sme 102 km po toku Dunaja, 25 km proti toku Váhu, 125 km proti toku Malého Dunaja a 3 km proti toku Dunaja.

Tento rok štyria statoční : Feri, Mišo, Norbi a Peter

Fotografie z akcie