Zažili sme / Splavy / OPOŽO 2013

Dátum akcie: 30. jún 2013 – 6. júl 2013

Autor fotografií: Peter Portéš

Miesto konania: Bratislava -(Dunaj)- Komárno -(Malý Dunaj)- Bratislava

V nedeľu 30.6. po sobotnej oslave 80-tého výročia Dunajklubu sme sa zišli v lodenici a vydali sme sa na dlhú a náročnú plavbu. Už pri naloďovaní začalo mrholiť a fúkal neprijemný vietor ale našťastie nám do chrbta, takže nás poháňal. Ako sme prichádzali k Čunovu, počasie sa zlepšovalo a postupne dokonca začalo vykúkať slnko. Po dvoch prenáškach (Čunovo a Mečiarka) sme sa krátko zastavili v Hulám csarde Gabčíkovo. Po povodni fungovala iba v provizórnom režime a škody boli ešte veľmi viditelné. Podvečer sme dorazili k ostrovu na pravom brehu Dunaja pri riečnom kilometri 1798. Naše zvyčajné miesto na táborenie bolo bohužial hodne zatopené a táboriť sa tam nedalo, tak sme sa museli pobrať dalej, aj ked už bolo dosť neskoro. Nakoniec sme zatáborili v Gonyú pri krčme, kde nebolo ani komárov.

Pondelok ráno sme sa vydali ďalej v peknom počasí a s vhodným vetrom v chrbte. Na konci Komárna pri r.km 66 sme odbočili z Dunaja do Váhu Po jednom kilometri sme si v miestnej csarde výborne pochutili na dobrých jedlách a vydali sa na 13 km proti toku Váhu. Po asi 3 hodinách sme dorazili na 14-ty km Váhu pri obci Vrbová. Komárov bolo požehnane. Tu sme zatáborili a stihli ešte navštívíť miestnu krčmu, kde sme príjemne posedeli.

Utorok ráno sme vyrazili na 10 km do Kolárova, kde sme objavili novú reštauráciu, v ktorej sme sa dobre a lacno najedli. Po jednom kilometri sme vplávali do Malého Dunaja. Po 19 kilometrovej úmornej plavbe, plnej komárov, sme dorazili na pekné miesto - sútok Malého Dunaja a Klatovského ramena neďaleko Topolníkov. Pôžitkársky sme sa okúpali v priezračnej vode Klatovského ramena a večer posedeli pri ohníku.

Stredu ráno sme sa vydali na 21 kilometrový úsek k reštaurácii Alba Régia v Jahodnej. Tu sme si dali zaslúžený obed. Pod mostom v dedine sme zastavili a zašli do obchodu doplniť si zásoby a krátko sa zastaviť v miestnej krčme. Pred nami bolo ešte 10 km s prenáškou cez elektráreň Tomášikovo a 2 km po prenáške, kde sme dorazili na miesto pri Sorjakos majeri. Kľudné miesto, kde sme pri ohni strávili príjemný večer.

Štvrtok ráno sme vyrazili do Jelky. Krátko sme sa zastavili v Potônskych lúkach a taktiež na “Mašinkách”. V neskorších poobedných hodinách sme dorazili ku mlynu. Tu sme si pochutili na výborných rybách a vydali sa na 8 km k reštaurácii Ister. Dobre posilnení sme zvládli aj úsek prudkého toku a zatáborili pri Isteri. 

Piatok ráno sme sa vydali na najťažší úsek, s mnohými väčšími prevýšeniami. Zvládli sme to, aj keď z nás vytiekli hektolitre potu. Po krátkej zástavke pri Vlkoch sme dorazili k reštaurácii Zlatá rybka v Tomášove. Výborne sme si pochutili na dobrých jedlách. Potom sme hravo zvládli 3 km k elektrárni Nová Dedinka a tiež aj prenášku. Po ďalších asi 3 km sme dorazili k Malinovskému kanálu, kde bolo posledné táborisko. Neboli sme tu sami, ale dalo sa to vydržať.

Sobotu ráno sme sa zobudili na dážď, ktorý kropil stany. Po chvíli prestal, a keď sme sa najedli, mali sme aj stany preschnuté. Mohli sme vyraziť na posledných cca 17 km Malého Dunaja. Po vystúpení pred elektrárňou sme sa v bufete Šimani osviežili a zvládli veľkú prenášku do Dunaja. Pri stave 4,5 metra bol dosť silný prúd. Traverzom cez Dunaj sme sa dostali nad r.km 65. Pri tomto toku vypádlovať 3 kilometre hore Dunajom bolo dosť úmorné, ale zvládli sme to a dorazili do lodenice, odkiaľ sme vyrazili.

Absolvovali sme 102 km po toku Dunaja, 25 km proti toku Váhu, 125 km proti toku Malého Dunaja a 3 km proti toku Dunaja.

Tento rok :  Ivica, Tina, Feri, Igor, Juro, Norbi, Peter

Fotografie z akcie