Zažili sme / Sústredenia / SuMaDu 2010

Dátum akcie: 21. august 2010 – 31. august 2010

Autor fotografií: Milan Fiedler

Miesto konania: Malý Dunaj, Jelka, hacienda „U Mašindov“

Tretí letný tábor vodáckej mládeže Dunajklubu v r. 2010 (21.-31.8.) nadviazal na už tradičné koncoprázdninové tábory na Malom Dunaji. Tradícia týchto táborov začala už v 90. rokoch minulého storočia,  ešte za čias nášho fungovania pod TJ Kamzík Bratislava. Po útlme pretekárskej činnosti a práce s mládežou nastalo v posledných rokoch obnovenie týchto sústredení s tábornícko – športovou náplňou.

Hlavnou myšlienkou a filozofiou SUMADU je spojenie športovej prípravy a táborníckeho pobytu v prírode, v kolektíve športovcov rôznej vekovej a športovej úrovne, mimo dosahu „výdobytkov“ civilizácie.

Tábor – sústredenie je situované na Malom Dunaji, asi v povolici cesty medzi Jelkou a Madarászom. Pobyt je vo vlastných stanoch, stravu pripravujeme na mieste v starom šporáku na drevo alebo si pomáhame varičmi. Vedúci bývajú v dome, ktorý je aj útočiskom pre ostaných v prípade veľmi zlého počasia, ináč slúži ako „veliteľský a zásobovací stan“. Na pozemku nie je elektrina, takže aj mobilné telefóny po určitej dobe sú nanič. Vodu berieme z ručnej pumpy a stará razená studňa slúži ako chladnička. Hygiena prebieha jednak kúpaním v Malom Dunaji, a potom sprchou z vlastnoručne naplneného suda. Teplota vody závisí od doby a intenzity slnečného svitu. K dispozícii je aj trávnatá plocha na futbal alebo volejbal, pinpongový stôl a od tohto roku aj veľkokapacitný nafukovací bazén.

Ako vidno z popisu tábora, chodí sa tu nielen na vodu, ale treba zabezpečovať vlastnými silami aj chod tábora, t.j. varenie, umývanie riadov, čerpanie vody, rúbanie dreva, ranné nákupy (bicyklom 7km tam aj 7km späť).

Obľúbenosť tábora napriek sparťanským podmienkam je vysoká, čo dokazuje aj účasť mládeže nielen z našej lodenice, ale Tatraniek z Karlovej Vsi. Lákadlom pre všetkých je nesporne Elzina domáca strava a neuveriteľné príbehy, ako aj možnosť naháňať kilometre na vynikajúcej vode v krásnej prírode.

Všetci sa už tešíme na ďalší ročník.

 

September 2010, Milan Fiedler

Fotografie z akcie

Účastníci zájezdu
Hlavné stanovište
Poľná kuchyňa
Služba v akcii
Vodný zdroj
Jedáleň
Plnenie sprchy
Pohľad na camping
Veľkokapacitný bazén
Ide sa na vodu
Prvá trojka
Šprinty
Ťažká disciplína
Prestávka na pitný režim
Tato so synom
Táborová výveska
Siesta
Najmladší kajakár